Betegség

Mikor érdemes felkeresni a nőgyógyászt? 

A betegségeket sokkal könnyebb megelőzni, mint kezelni, és a megelőzés első lépése az okok felderítése. 
/William Farr/ 

Egyre több olyan beszélgetésbe futok, ahol feljön az a kérdés, hogy mikor is érdemes felkeresni a nőgyógyászt? Rengeteget lehetne erről írni, hiszen több részről meglehet közelíteni ezt a témát. Én most a saját gondolataimat szedném össze ès írnám le, hogy mikor is érdemes felkeresni.

Az én személyes listám: 

  • Az első és legfontosabb, amit ki szeretnék emelnék az az éves rákszűrés, citológiai vizsgálat lenne. Sajnos már tapasztaltam beszélgetések során, hogy vannak még olyan nők, akik abszolút nem járnak rendszeresen rákszűrésre. Szerintük felesleges évente menni, valamint úgy vannak vele, ha probléma van, majd akkor elmennek. Szerintem nem erre kellene fektetni a hangsúlyt, hogy ha bajom lesz megyek, hanem arra, hogy megelőzzük a gondokat, betegségeket. Ha már van lehetőségünk az éventi ingyenes vizsgálatra, akkor használjuk ezt ki. Az egészségünk és magunk érdekében tegyük, hiszen annyi probléma lehet, amit észre se veszünk. Lehet van egy fertőzésünk, vagy gyulladásunk, ami nem okoz tünetet, de ezzel az apró művelettel, ez is kiderülhet még mielőtt nagyobb gondunk, bajunk lenne. Valamint a rák megelőzésében hatalmas nagy szerepet játszik a vizsgálat.  
  • Szerintem akkor is fel kellene keresnünk, amikor szexuálisan már aktívak leszünk. Hiszen ilyenkor sokkal könnyebben tudunk “összeszedni” bizonyos betegségeket, fertőzéseket stb. Tiszteljük meg magunkat azzal, ha már nemi életet élünk és szexuálisan aktívak vagyunk, hogy felkeressük a nőgyógyászunkat egy vizsgálatra. Ő megtudja mondani, hogy minden rendben van-e velünk. Valamint, ha szeretnénk akkor fogamzásgátlót is tudunk íratni, természetesen az előtte történő alapos kivizsgálások után.  
  • Menstruációs problémák esetén is érdemes meglátogatni az orvost, hogy tisztább képet kapjunk, mi oka lehet ennek. Különböző betegségekre is utalhat (Endometriózis, PCOS, Mióma stb.), de szó lehet arról is, hogy gyulladásunk van, ami befolyásolja a ciklusunkat, vagy a nyálkahártya nem megfelelően vastagszik és így nem is tud normálisan leválni (ezek például vérzés kimaradást is okozhatnak). Számtalan tényező okozhat menstruációs problémát és sajnos egyre több nőt érintenek ezek a gondok. A termékenységünkbe is beleszólhat, így érdemes még az elején tisztázni mindent. 
  • Fájdalmak esetén, legyen az enyhébb vagy éppen a legelviselhetetlenebb forma. Én itt kiemelném az együttlét alatt történő fájdalmakat is, hiszen ezek is problémára utalhatnak. Mikor olyan alhasi görcseink vannak, amik rendszeresek és gyógyszerre se akarnak elmúlni, akkor ki kell deríteni mi az, ami okozza ezeket. 
  • Viszketés, égő érzés és furcsa folyás esetén is gondoljunk ara, hogy érdemes lenne elmennünk. Valamint, ha lehet, ne várjunk vele heteket, mert komolyabb probléma is állhat a hátérben. Jobb időben elcsípni az ilyen gondokat, szóval ezekre is figyeljünk oda nagyon. 
  • A menstruációs vérzéssel nem összeegyeztethető vérzések jelentkezésekor és köztes vérzések megjelenésekor.  
  • Egyéb olyan esetekben, amikor érezzük, hogy valami nem stimmel velünk, akkor is menjünk el az orvoshoz. 

A megelőzés legyen az elsődleges célunk, de ha már érezzük, hogy valami nem stimmel, akkor időben cselekedjünk. Ne várjunk, előzzünk meg minden bajt és járjunk rendszeresen nőgyógyászati szűrésekre! 

Fotó:  Antoni Shkraba a pexels oldaláról. 

Ha tetszik a blogom és szeretnéd az elsők között olvasni új posztjaimat, kérlek jelezd az alábbi űrlap segítségével! 

    7 hozzászólás

    • Klaudi

      Nagyon fontos, hasznks bejegyzés volt ☺️ Bár én is igyekszem rendszeresen járni nőgyógyászatra, de van mikor kimarad, mert elfelejtettem. De mindig megyek, akkor is ha baj van, akkor is ha nincs.

      Bár jó lenne, ha nem csak férfi nőgyógyászat lenne, hanem lehessen választani 🤣😅

    • Wikka

      Sajnos két éve nem voltam. Még nincs biztositasom itt Bécsben, Magyarországon tavaly.mindig akkor kerültem kórházba a vesekő miatt, amikor nőgyógyászatra mentem volna. De jovohettol dolgozik parom es lesz biztositasom így mindenképpen el akarok menni nogyogyaszhoz. Alapból szexuális együttlét nem fáj, csak bizonyos pozokban fáj a hasam, olyan bele nyilalo érzes. Pl ha én vagyok felül. Nem tudom hogx ez egészséges e vagy nem. Nem aggódok rá, de szeretnék majd erről beszélni egy nogyogyasszal

    • Jakó Judit

      Igazán hasznos ez a bejegyzés, valamint fontos mondanivalója is van. Igyekszem odafigyelni a testem jelzéseire, illetve akkor is járok rendszeres szűrővizsgálatra ha nem észlelek problémát. Ez nem csak a nőgyógyász esetében igaz. Minden évben próbálok elmenni vérvételre, fogászatra, szemészetre stb.. Hiszen így sokkal jobban megelőzhető és kiszűrhető a probléma. Főleg, ha a családban van olyan betegség amely öröklődő.

    • Vivi

      Remek írás lett és nagyon hasznos! Szuper, hogy felhívod erre az emberek figyelmét! Ez is tipikusan olyan téma, amiről többet kellene beszélni! Még több nő figyelmét kellene felkelteni! Sajnos sokan valóban már csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor nagy a baj..pedig létezik a prevenció is, ahogyan írtad. 🫤 Örülök, hogy Te sem hanyagolod el ezt a dolgot és számodra is fontos az egészség! ☺️

    • Fekete-Virág V

      Nagyon hasznos poszt, és fontos téma. A nőgyógyászati vizsgálat szükségességére nagyon fontos felhívni a figyelmet 👍

    • Ninaa

      Nagyon szuper bejegyzés lett ismét és nagyon hasznos. Én nőgyógyásznál bevallom, legalább 4 éve nem voltam. Ideje lenne már elmennem. Nagyon nem szeretem az orvoskat, a vizsgálatokat >__<

    • Manó

      Ez nagyon jó bejegyzés!
      Bevallom, egy ideje nem voltam nőgyógyásznál, így nagyon esedékes már egy újabb kivizsgálás. Úgyhogy a bejegyzésed mindenképp eszembe jutatta, hogy ne hanyagoljam el 🙂

    Szólj hozzá

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük